AIDS:
AIDS to zespół nabytego upośledzenia odporności. Choroba ta rozwija się w wyniku zakażenia HIV. Pierwsze objawy HIV występują od 2 do 4 tygodni od zarażeniu.
Są to: złe samopoczucie, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśniowo-stawowe, utrata masy ciała, wysypki skórne.
Nosi to nazwę ostrej choroby retrowirusowej, ponieważ właśnie wtedy następuje intensywne pomnażanie wirusa w naszym organizmie.
Ze względu na brak konkretnych objawów, które mogą być pomylone z wieloma innymi chorobami, prawie nie zdarza się, żeby choroba była zdiagnozowana na tym etapie.
Najczęstsze choroby występujące przy AIDS:
- zakażenia pierwotniakowe, które prowadzą do zapalenia płuc, mózgu oraz ciężkiej biegunki
- zakażenia grzybiczne, wywołujące m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażeń jamy ustnej, sromu oraz pochwy
- zakażenia wirusowe, które są powodem zapalenie okrężnicy, przełyku i płuc oraz owrzodzeń jamy ustnej i narządów płciowych
- zakażenia bakteryjne, prowadzące do infekcji i zmian w płucach
- nowotwory, zwykle są to raki skóry i chłoniaki, czyli nowotwory komórek limfatycznych.
OPRYSZCZKA NARZĄDÓW PŁCIOWYCH, BRODAWKI WENERYCZNE:
Znalazły się one w jednej kategorii, ponieważ mimo iż są to choroby wywoływane przez różne wirusy, to ich objawy są bardzo podobne.
U mężczyzn dotyczą one żołędzi i napletka, a u kobiet warg sromowych, pochwy, krocza, a nawet wewnętrznej strony ud i pośladków. U osób uprawiających seks analny może wystąpić zakażenie odbytnicy.
Schorzenie to polega na pojawianiu się patologicznych zmian na skórze w postaci pęcherzy wypełnionych wydzieliną bądź brodawek.
W przypadku brodawek wenerycznych leczenie jest dużo cięższe i ma małą skuteczność, gdyż choroba ulega jedynie tymczasowej remisji.
WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY:
Chorobami wenerycznymi są także wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. Przez wiele lat przebiegają one bezobjawowo lub skąpoobjawowo, przez co wykrywalność choroby we wczesnym stadium jest niebywale niska. Zwykle rozpoznanie łączy się z pierwszymi powikłaniami.
Uważa się, że wirusowe zapalenie wątroby przyczynia się do raka i marskości tego organu.
Zobacz również opis choroby: Wirusowe choroby weneryczne
HIV i AIDS: wykaz UNAIDS
UNAIDS publikuje raport na temat opieki nad pacjentami seropozytywnymi w krajach rozwijających się, a także na temat poziomu zachorowalności. Nowiny są dobre, ale jeszcze wiele postępów przed nami, których należy dokonać... czytaj więcej
HIV i AIDS: starzejący się zarażeni kosztują coraz więcej system zdrowotny
Diagnoza zarażenia wirusem HIV, który jest odpowiedzialny za AIDS, nie jest już w naszych czasach wyrokiem śmierci, jak to kiedyś było. Wielu pacjentów mających HIV i AIDS żyje dziś długo, o wiele dłużej niż dwadzieścia lat temu, dzięki opracowaniu skutecznych leków antyretrowirusowych (wirus HIV należy do rodzin... czytaj więcej
jeju
qqqqq...
22-10-2012 17:32
~aaaaaaa