Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wszawicy łonowej

Wesz łonowa pasożytuje przede wszystkim na wzgórku łonowym. Wszawica, wywołana przez ten rodzaj wszy, może również rozwinąć się na brwiach oraz rzęsach. Pierwszym objawem wszawicy łonowej to świąd. Osoby zarażone wszami łonowymi skarżą się na swędzenie okolicy zajętej przez pasożyty. Świąd ze względu na samo uczulenia może nie być ograniczony jedynie do miejsc zajętych przez wszy.

Zobacz również opis choroby: Wszawica łonowa

Wszy łonowe mogą powodować reakcje alergiczne. W takim przypadku, oprócz swędzenia,  możliwym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych .

Swędzenie wywołane przez wszy łonowe

Objawy nie pojawiają się od razu, od momentu kiedy wszy zaczną pasożytować na ciele zarażonego. Musi dojść do namnożenia odpowiedniej ilości pasożytów, co powoduje podrażnienie większej partii skóry. Swędzenie spowodowane jest głównie przemieszczaniem się wszy oraz reakcjami alergicznymi na samą wesz, jak i jej odchody.

Swędzenie dotyczy wzgórka łonowego i skóry w obrębie ud. Chorzy skarżą się również na świąd dolnej części brzucha oraz okolicy pachwin. W przypadku wszawicy brwi i rzęs swędzenie dotyczy tych regionów.

Plamki błękitne

Objawem wszawicy łonowej jest pojawienie się niebieskawej, nieblednącej guzkowatej wysypki . Jest ona zlokalizowana w dolnym odcinku tułowia i na górnych częściach ud. Objaw ten nazywamy plamkami błękitnymi . Najprawdopodobniej plamki błękitne są wynikiem zmiany barwników krwi lub też działania wydzieliny gruczołów ślinowych wszy.

Wszy łonowe

Objawem pewnym, wskazującym na wszawicę łonową, jest zauważenie obecności wszy . Zdarza się, że chorzy zauważają wędrującą po włosach łonowych wesz. Pasożyt w obrazie pod mikroskopem, przypomina miniaturowego kraba. Jaja wszy umiejscowione są u podstawy włosów łonowych.

Zdjęcie wszy łonowej

Na zdjęciu widzimy dorosłą samicę wszy łonowej. W jej jamie ciała można zobaczyc jajko.

fot: www.cdc.gov, public domain

Zobacz również opis choroby: Wszawica łonowa

Swędzenie skóry całego ciała bez wysypki

Kiedy uczucie swędzenia skóry całego ciała nie przemija przez dłuższy czas i nie obserwuje się wysypki, która mogłaby być jego źródłem, może to być sygnałem świadczącym o poważnej chorobie. Wśród chorób, które mogą manifestować się silnym lub umiarkowanym świądem skóry całego ciała wymienia się najczęściej białacz... czytaj więcej

Objawy zapalenia węzłów chłonnych

Węzły chłonne są częścią układu limfatycznego, odgrywają ogromną rolę w utrzymywaniu odporności organizmu na choroby. W wyniku infekcji czy to wirusowej, czy bakteryjnej, czy grzybiczej może dojść do zapalenia węzłów chłonnych. Warto znać jego objawy, gdyż w przypadku jego wystąpienia konieczne jest zgłoszenie sie do lekarza.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy